Audiobooki, podcasty

Podcast. Eckhart Tolle. Deepak Chopra. Steve Pavlina.

Droga do pracy zabiera mi dziennie około dwóch godzin, a że szkoda marnować tak dużo czasu na bezproduktywne patrzenie się w okno, zwykle czytam. Ostatnio dla odmiany zacząłem słuchać nagrań dotyczących rozwoju duchowego lub osobistego.

Najświeższym odkryciem były podcasty Steve’a Pavliny. Mówi on bardzo ciekawie, ale bardziej do gustu przypadły mi nagrania jego żony Erin, być może dlatego, że były one łagodnym przerywnikiem w potoku słów Steve. On zajmuje się rozwojem osobistym i charakteryzuje się bardziej intelektualym podejściem do życia, ona zaś duchowością i preferuje intuicyjny sposób widzenia. Erin ma bardzo miły głos i słucha się jej z prawdziwą przyjemnością. Podcasty dotyczą Świadomego Śnienia (Lucid Dreaming) i roli pasji w życiu i bazują na osobistych doświadczeniach Erin. Życzyłbym sobie, aby i ona zaczęła wprowadzać na swojej stronie pliki audio.

Wcześniej słuchałem nagrań Deepaka Chopry i trochę trudno było mi na początku przyzwyczaić się do jego hinduskiego akcentu. Po jakimś czasie jednak zapomina się o tym i słucha się już przyjemnie. Śmieszne trochę były jingle i wstawki na początku typowe dla amerykańskich produkcji. Najpierw pani zachwala Choprę, wymienia wszystkiego jego tytuły naukowe, potem wymienia co napisał itd, cała ta marketingowa otoczka :)

Tytuł nagrania to Higher Self (Wyższe Ja). Chopra mówi w nim o zastosowaniu Nadświadomości w codziennym życiu, podaje przykłady i ciekawostki. Mówi o systemie wierzeń, który nie pozwala większości ludzi skorzystać z dobrodziejstw kontaktu z Wyższym Ja, a które przecież jest nieoddzielne od nich. Podpiera się eksperymentami naukowymi i fizyką kwantową (oczywiście w prostej i przyswajalnej formie). Całość trwa 3 godziny i 41 minut co wydało mi się dość krótkim czasem – po kilku dniach musiałem znaleźć coś nowego.

I wybór padł na jednego z moich ulubionych autorów Eckharta Tolle i wersję audio książki Practicing The Power of Now. Eckhart mówi najwolniej z całej trójki, ale też treści jaki przekazuje są najtrudniejsze. Mówi o umyśle i Ego, a to są tematy, które powodują lekką konsternację albo powodują poruszenie emocjonalne. Na szczęście w tym nagraniu Tolle czyta, bo tempo tych, w których mówi spotanicznie zwalnia do kilku zdań na minutę. Tych nagrań raczej niełatwo słuchać w autobusie. „Practicing The Power of Now” jest rozwinięciem, a czasem powtórzeniem idei zawartych w Power of Now. Na początku wydawało mi się, że to zbędne, ale jednak tematy te wymagają dużego zaangażowania i warto powtarzać zawarte tam informacje. Długość trwania nagrania to 2h 53min.

Dołącz do rozmowy

5 komentarzy

  1. Ja polecam podcasty Dr. Wayne’a W Dyer’a. Są dostępne w Hay House Radio – http://www.hayhouseradio.com/. Trzeba się najpierw zalogować.

    Dyer wcześniej bardziej skupiony był na podejściu psychologicznym, ale ostatnio bardziej przeszedł na duchowość.

    Dużo mówi o kreowaniu swojego życia, o prawie przyciągania, o dostrajaniu się do Intencji, która jest czymś w rodzaju źródła wszystkiego (Bogiem?).

    Bardzo podoba mi się tekst, który często powtarza: „Zmień sposób, w jaki patrzysz na rzeczy, a wtedy rzeczy, na które patrzysz, zmienią się”.

  2. Również polecam Dyera, chociaż do tej pory nagrania, na które się napatoczyłem, były zapisami z występów publicznych i czasem dawała się we znaki słaba słyszalność. Dodatkowo, np: „Don’t Sweat the Small Stuff” R. Carlsona (trochę bliższe Pavliny) i Victora Frankla – „Man’s Search for Meaning” (zdecydowanie!).

  3. Zapomniałem dodać jeszcze jednej moim zdaniem ciekawej pozycji: „The Four Agreements” – Miguel Ruiz. Bardziej duchowe, dające do myślenia i spójne.

  4. Ostatnio natrafiłem na ciekawy serwis ze zbiorem kilkuset audiobooków tworzonych przez wolontariuszy (głównie po angielsku, ale i w innych językach) – http://librivox.org. Pełny katalog pozycji do darmowego pobrania (w mp3 i ogg) jest dostępny tu:

    http://librivox.org/newcatalog/search.php?status=all&action=Search

    Wśród tych audiobooków można znaleźć np. „Tao Te Ching” Lao Tzu i „Sadhanę” Rabindranatha Tagore – już lądują u mnie w kolejce do przesłuchania. :) Na jakość mp3 i głosów lektorów nie można narzekać – jest bardzo dobra, a przy okazji można się oswoić z innym językiem. :)

  5. ja polecam http://www.learnoutloud.com W większości płatny ale można też znaleźć coś do ściągnięcia, jak choćby bardzo fajną mp3 autorstwa Briana z zaadz.com zatytuowaną 50 Things I’m Going to Do Today :)
    [http://www.learnoutloud.com/Catalog/Self-Development/Health-and-Fitness/Zaadz-50-Things-Im-Going-to-Do-Today/15427]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *