Idee Kena Wilbera

Ken Wilber

W 2007 „obiecałem„, że wkrótce napiszę więcej o postaci Kena Wilbera. Dziś czyli 7 lat później (trudno uwierzyć, że minęło tyle czasu) zamierzam tę obietnice wypełnić. W związku z tym, że poznałem osobę zainteresowaną koncepcjami Wilbera postanowiłem objerzeć sobie kilka filmików.

I tak w kolejności (żeby informacje miały jakiś sens) A Brief History Of Integral with Ken Wilber, który przedtawia w skrócie ogólna koncepcję. Potem warto zapoznać się z serią „Kosmic Consciousness„, która podzielona jest na krótkie filmiki na dany temat: How meditation accelerates vertical development, Turiya – the fourth state of consciousness i Levels and fields of subtle energy.

Przyznać muszę, ze w przeszłości myślałem, że Ken Wilber zbyt mocno mówi „z głowy”, że jego poglądy są typowo mentalnymi próbami klasyfikacji i definiowania. Oczywiście myliłem się w mojej pospiesznej ocenie. Podoba mi się jego integralne podejście, które obejmuje wszystkie plany egzystencji. Jest racjonalne, sensowne i jednocześnie duchowe. Dość często idee duchowe i racjonalne się wykluczają, a może raczej ludzie skupieni na nich negują nawzajem swoje podejścia. Bardzo ładnie objaśnił ten konflikt na przykładzie astrologii w filmiku „Ken Wilber on Astrology and Pre/Trans Fallacy” (część pierwsza i druga). Żeby zrozumieć o czym mówi trzeba najpierw zapoznać się z filmem, który przedstawiłem jako pierwszy.

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Bardzo rzadko ostatnio publikuję, ale dzisiaj jakoś szczególnie mnie zainspirowało, może dlatego że, jak właśnie zauważyłem, dziś mija dokładnie 8 lat odkąd napisałem notkę „O stronie” (sam blog, jest kilka miesięcy starszy) :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *