James Allen 'Tak jak człowiek myśli’

Fragmenty książki James’a Allena „Tak jak człowiek myśli” (oryg. „As a Man Thinketh”):

„Wszystko, co człowiek osiąga i wszystko, czego nie udaje mu się osiągnąć jest bezpośrednim wynikiem jego myśli. W sprawiedliwie urządzonym wszechświecie, gdzie utrata równowagi może oznaczać całkowite zniszczenie, odpowiedzialność indywidualna musi mieć charakter absolutny. Słabość i siła człowieka, czystość i nieczystość należą do niego, a nie do kogoś innego; są one wytwarzane przez niego, a nie przez inną osobę i tylko on sam może je zmienić, a nie ktoś inny. Jego nastrój jest również jego własnym, a nie innego człowieka. Jego cierpienie i jego szczęście rozwijają się w nim. Jest takim jak myśli; dopóki myśli, dopóty trwa.”

„Wszechświat nie faworyzuje marudnych, nieuczciwych i złośliwych, choć na samej powierzchni może sprawiać takie wrażenie;
pomaga on uczciwym, wielkodusznym i natchnionym. Wszyscy wielcy Nauczyciele przez wieki głosili to w różnych formach. By poznać to i udowodnić, człowiek może tylko wznosić swe myśli, nieustannie czyniąc się bardziej natchnionym.”

„Największe osiągnięcia były na początku, przez pewien czas, marzeniami. W żołędziu śpi dąb, ptak czeka w jajku, zaś w najwznioślejszych wizjach duszy porusza się budzący się anioł. Marzenia są gniazdami rzeczywistości.
Twoje otoczenie może być niesprzyjające, ale nie przetrwa długo, jeżeli dostrzeżesz Ideał i podążysz, by go osiągnąć.”

„Ludzie nie przyciągają tego, co chcą, ale to, czym są. Ich zachcianki, marzenia i ambicje są blokowane na każdym kroku, lecz ich wewnętrzne myśli i pożądania karmią się własnym pożywieniem czy to dobrym, czy złym. „Bóstwo, które kształt nadaje naszym działaniom” jest w nas, to jesteśmy właśnie my sami. Tylko sam siebie może człowiek zakuć w kajdany; myśl i działanie są strażnikami więziennymi Losu – gdy są podłe, wtrącają do więzienia; są również aniołami Wolności – wyzwalają, gdy są szlachetne. Człowiek otrzymuje nie to, czego sobie życzy i o co się modli, lecz to, na co sprawiedliwie zasłuży. Jego marzenia i modlitwy są wtedy zaspokajane, gdy idą w parze z jego myślami i uczynkami.”

Dołącz do rozmowy

19 komentarzy

 1. to jestjakieś specjalista od życia? te fragmenty są raczej na niskim poziomie. nie nakrecają nic a nic, a do tego nie zmuszają do zbytniej refleksji bo serwują prawdy na poziomie cosmopolitan i podrecznikow npl. wole Szestowa.

  pozdrawiam

 2. Żaden tam specjalista od życia, bo już nie żyje.
  A ja wolę moją mamę, która mawia „Każdy sądzi według siebie” albo „każdego kręci co innego”. Nie czytam Cosmopolitan, wiec nie wiem skąd to wzięła :)

  >podrecznikow npl

  NLP ?

 3. losamorales,na niskim poziomie ? A co Ciebie zmusza do refleksji ? O czym pisze Szestow ? Napisz pare slow,bo nie znam tego autora.

 4. Tak.To zalezy co kogo „nakreca” – jak to fantazyjnie ujal losamorales :-) Duzo ksiazek juz przeczytalam na ten temat,ale mysle,ze nigdy nie jest za duzo.Ta tez jeszcze przeczytam.To troche chyba tak jak z afirmacjami.Im bardziej umysl zajety jest danym tematem tym lepiej sie wszystko przyswaja.Tym szybciej zaczyna sie robic naturalne.

 5. Nie zgadzam sie z tym co losamorales napisal o Allenie, ale potrafię sobie wyobrazić, że ta książka (jak każda inna zresztą) nie będzie w stanie dotrzeć do każdego. Tym bardziej, że została ona napisana ponad 100 lat temu (pierwsze wydanie w 1902 roku), więc nawet sam język będzie dla wielu ludzi nie do przeskoczenia.

  Natomiast poza dyskują jest to, że książka stała się absolutną klasyką gatunku „personal development” i ogromna masa ludzi zawdzięcza jej swoje sukcesy. Vic Johnson (http://www.vicjohnson.com/) twierdzi, że to właśnie jej lektura odmieniła jego biedne, chore i smutne życie. Kiedy wpadła mu w ręce, przeczytał ją jednym tchem. A potem wracał do niej jeszcze wiele razy, wynajdując kolejne perełki i stosując je w praktyce. Aż zaczęły się spełniać jego największe marzenia. Teraz jest nią tak zafascynowany, że prowadzi między innymi darmowy newsletter w którym analizuje pojedyncze fragmenty.

  Książkę wychwalali również tacy ludzie jak Tony Robbins, Denis Waitley czy Norman Vincent Peale. Dla mnie to wystarczająca rekomendacja.

  Z podobnych pozycji, mogę jeszcze polecić niesamowitą książkę „The Science of Getting Rich” napisaną również 100 lat temu przez Wallace D. Wattles’a. Widzę, że Ishi pisał o niej w maju. Dodam tylko, że świetnie wydana wersja angielska dostępna jest za darmo tutaj: http://www.scienceofgettingrich.net/

 6. Ksiazeczka jest cieniutka ( „Tak jak….” ) ale zawiera w sobie rzeczywiscie same perelki :-)Przeczytalam i zeskanowalam dla wszystkich swoich znajomych.Jezeli ktos z Was chcialby taka uboga zeskanowana wersje to bardzo chetnie wysle.

 7. to i ja bym bardzo chetnie poprosil, jak niejest za puzno:P grygman1 malpka i poczta.onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *