wewnętrzny krytyk

Hal i Sidra Stone “Wewnętrzny Krytyk”

Książka ta, jak sugeruje tytuł, traktuje o naszym Wewnętrznym Krytyku, jego wpływie na nasze życie, twórczość, relacje z ludźmi oraz samoocenę. Autorzy książki opisują mechanizmy działania tej części naszej osobowości, a także o sposobach radzenia sobie z tym zjawiskiem i przekształcenia go na naszą korzyść.

Wewnętrzny Krytyk (WK), jest swoistego rodzaju mechanizmem, który został stworzony przez nas już we wczesnym dzieciństwie. Jego zadaniem była ochrona nas samych i umożliwienie nam przetrwania w świecie, a także uchronienie nas przed bólem, wstydem, ośmieszeniem itp. Jakkolwiek pobudki mogą wydawać się pozytywne i przynoszące korzyści, to często WK rozrasta się w niekontrolowany sposób, tworząc silny zespół mechanizmów i przekonań, które skutecznie potrafią zahamować rozwój, a na pewno go ograniczyć. Efektem jest zablokowanie możliwości twórczych, spontaniczności, radości i swobody, co prowadzić może do różnego rodzaju schorzeń i zaburzeń.

W książce zawarty jest również opis wewnętrznych ‘podosobowości’ i ich ‘współpracy’ z WK. Tak jak nasze podosobowości zajmują się ocenianiem i tworzeniem zasad, wg których powinniśmy funkcjonować (które mają nam zapewnić sukces, spełnienie, zadowolenie itp.), tak WK jest ich egzekutorem, który bezlitośnie wytyka nam wszystkie najmniejsze błędy i potknięcia. Zmusza nas niejako, poprzez negatywną krytykę, do trzymania się wyznaczonych schematów (najczęściej nieświadomych), wprowadzając w efekcie niezadowolenie i poczucie winy oraz zaniżenie samooceny.

Dla ludzi zajmujących się świadomym rozwojem, książka ta może być drogowskazem ułatwiającym poruszanie się po zakamarkach umysłu, a także ułatwiającym wewnętrzną przemianę, uwolnienie od ograniczających swobodę, spontaniczność i twórczość mechanizmów oraz zmianę nastawienia. WK wraz z innymi podosobowościami jest ‘organizmem’ żywiącym się na brakach w samoocenie, skutecznie ją zaniżającym, a u części osób prowadzącym do różnego typu schorzeń psychicznych wymagających terapii oraz fachowej pomocy specjalistów.

Książka zawiera testy, przeróżne ćwiczenia ułatwiające rozpoznanie WK i jego sposoby działania, a poza tym pomaga przekształcić sposób jego funkcjonowania na pozytywny i twórczy.

To tylko nieliczne informacje, jakie zdołałem ‘wyciągnąć’ z tej książki po przeczytaniu tylko 30-tu (!) stron. Z tematem byłem zaznajomiony już wcześniej, jednak już po tych kilku kartkach wiedziałem, że wybór tej książki był właściwy.

Podobne posty:
Duchowy Don Kichot i cynik ~ Huna ~ Akiane – dziecko Indygo ~

2 komentarzy do “Wewnętrzny krytyk”


trackback do tego postu http://www.inspiruj.com/wewnetrzny-krytyk/trackback/
  1. ishi:

    Od dziś Arek jest współautorem bloga, także teksty powinny pojawiać się z większą częstotliwością.

  2. boa:

    Szukam tej ksiazki w formie e-booka. Czy ktos moze mi ja podeslac albo wskazac gdzie mozna ja sciagnac.

Komentuj