Kod etyczny Indian Północnoamerykańskich

Kod etyczny Indian.

Od dziecka fascynowała mnie kultura Indian Północnoamerykańskich. Ich dobry kontakt z naturą, głęboka mądrość, spokój i rozwaga. To zainteresowanie w dużej mierze to zasługa wielu wcieleń spędzonych w tamtych warunkach. Dziś znalazłem tekst, który dla was przetłumaczyłem. Jest to zestaw 20 wskazań życiowych przypisywanych kulturze Indian. Tłumaczenie jest dość surowe, ale mam nadzieję, że to wystarczy aby cieszyć się tekstem.

Korzystając z okazji dziękuję wszystkim, którzy piszą do mnie z propozycjami tematów lub innymi sprawami. Wszystkie maile czytam, ale z braku czasu rzadko odpisuję. Czasem propozycje na nowe posty nie są zgodne z tym co chciałbym przekazać, czasem tematy są tak obszerne, że nie mam kiedy ich zgłębić. Pewnie przyjdzie na nie pora w przyszłości. Dziękuję wszystkim.

Kod etyczny Indian

 1. Wstawaj wraz ze wschodem słońca aby się pomodlić. Módl się w samotności, módl się często. Wielki Duch będzie słuchał, jeśli tylko będziesz mówił.
 2. Bądź tolerancyjny dla tych, którzy są zagubieni na swojej ścieżce. Ignorancja, zarozumiałość, gniew, zazdrość i chciwość wynikają z zagubienia duszy. Módl się o prowadzenie dla nich.
 3. Poszukuj siebie i dla siebie. Nie pozwól innym tworzyć twojej ścieżki dla ciebie. To twoja droga i tylko twoja. Inna mogą iść z tobą, ale nie przejdą jej za ciebie.
 4. Przyjmuj gości z szacunkiem. Daj im najlepsze jedzenie, najlepsze posłanie i traktuj z szacunkiem.
 5. Nie bierz tego co nie twoje od innej osoby, społeczności czy natury. Nie zostało ci to podarowane, ani na to nie zapracowałeś, nie jest więc twoje.
 6. Szanuj wszystko co istnieje – czy to ludzi czy rośliny.
 7. Szanuj myśli innych ludzi, ich słowa i pragnienia. Nigdy nie przerywaj, nie kpij i niegrzecznie nie przedrzeźniaj. Pozwól każdemu wyrazić się na jego własny sposób.
 8. Nigdy nie mów w zły sposób. Negatywna energia, którą wysyłasz we wszechświat powróci pomnożona do ciebie.
 9. Wszyscy popełniają błędy. Wszystkie błędy da się wybaczyć.
 10. Złe myśli powodują, że umysł, ciało i dusza chorują. Praktykuj optymizm.
 11. Natura nie jest dla nas, jest częścią nas. Jest ona częścią twojej globalnej rodziny.
 12. Dzieci są nasionami nas przyszłości. Posiej miłość w ich sercach i podlewaj mądrością i naukami życia. Kiedy rosną, daj im przestrzeń na ten wzrost.
 13. Unikaj krzywdzenia serc innych. Trucizna bólu jaki zadałeś wróci do ciebie.
 14. Zawsze bądź prawdomówny. Szczerość jest testem woli w tym wszechświecie.
 15. Utrzymuj się w równowadze. Twój intelekt, duchowość, emocje i ciało – one wszystkie muszą być silne, czyste i zdrowe. Trenuj ciało by umocnić umysł. Rozwijaj ducha aby uzdrowić bolesne emocje.
 16. Podejmij świadomą decyzję o tym kim chcesz być i jak reagować. Bądź odpowiedzialny za swoje własne czyny.
 17. Respektuj prywatność i osobistą przestrzeń innych. Nie dotykaj własności innych – zwłaszcza świętych lub religijnych przedmiotów. Jest to zakazane.
 18. Bądź prawdziwy w stosunku do siebie. Nie możesz pomagać innym, jeśli nie potrafisz pomóc sobie.
 19. Szanuj wierzenia religijne innych. Nie nakłaniaj innych siłą aby podzielali twoje wierzenia.
 20. Dziel się swoim szcześciem z innymi. Udzielaj się charytatywnie.

Tekst ukazał się w „Inter-Tribal Times” w październiku, 1994

Dołącz do rozmowy

12 komentarzy

 1. Dobrze by było literówki poprawić i to „and” na nasze przaśne „i” zamienić ;-)
  Zasady są fantastyczne, szkoda, że tak daleko sobie sami komplikujemy życie, że proste i prawdziwe zasady przestają nam wystarczać :(

 2. Hmm, takie całkiem buddyjskie.. A to jeszcze jeden przykład potwierdzający,że wszystkie systemy filozoficzno-religijne prowadzą do tego samego.

 3. Madre slowa, gdzies tkwia gleboko w mojej duszy, to chyba rowniez z czasow bytnosci tam. Dziekuje za tlumaczenie i publikacje Ishi. A jesli mozna zapytac to skad jest ten tekst? To jakis zbior zasad opracowanych przez badaczy kultury indianskiej, czy tyczy sie ktoregos konkretnego plemienia czy regionu?

 4. Salice, myślę, że to taki zbiór ogólnych zasad, nie powiązanych z żadnym konkretnym plemieniem. Nie mam więcej informacji poza tą, że „Tekst ukazał się w “Inter-Tribal Timesâ€? w październiku, 1994”.

 5. Raczej wątpię, by wszystkie te nauki pochodziły od Indian. Część na pewno, ale nie wszystko. Część trąci trochę buddyzmem i chrześcijaństwem.

  Ale mimo to inspirujące.

 6. Dostałam je od KOGOŚ cudownego i wspaniałego, KOGOŚ, kto jest najważniejszy w moim życiu.
  To było bardzo wzruszające, zwłaszcza że okoliczności w jakich dostałam ten kod były bardzo smutne.
  Chciałabym umieć żyć według tych zasad, ale jestem tylko człowiekiem i popełniam błędy…
  W każdym razie będę starała się być lepsza, to moje postanowienie, chcę zrobić to dla siebie, dla nas…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *