Mt Best Cookbook.

Pisałem kiedyś o książce Tomasz Chałko pod tytułem “Wolna Wola”, która bardzo mi się podobała, dlatego też z zaciekawieniem zacząłem czytać “Książka kucharska z Mt Best. Wprowadzenie do świadomej diety”. Szczerze powiem, że temat odżywiania zawsze mało mnie interesował, po prostu jadłem to co mi smakowało. Jedyną świadoma decyzją jeśli chodzi o jedzenie było przejście na wegetarianizm kilkanaście lat temu.

Mimo wszystko czytam książkę Tomasza naprawdę z zaciekawieniem i ciągle podziwiam jego zdolność do przedstawiania rzeczy w prosty, logiczny sposób. Trudno się nie zgodzić z jego argumentacją, a idea upraszczania i łatwe wprowadzanie w życie przedstawionych poglądów bardzo mi się podoba. Chałko bazując na doświadczeniach dwóch rosyjskich badaczy pisze o niekorzystnym wpływie mitów żywieniowych, stwierdza, że metabolizm każdej osoby jest inny i statystyki przedstawianie przez organizacje regulujące produkcję żywności niekoniecznie przedstawiają faktyczne zapotrzebowanie naszych organizmów.

Często przeciążamy nasz organizm jedzeniem zbyt wiele, w złych porach i zjadamy produkty, których składniki powoli zatruwają i powodują, że system immunologiczny przestaje właściwie funkcjonować. W następstwie czego pojawiają się przewlekłe choroby i alergie (zmora zachodnich społeczeństw, które jedzą wysoko przetworzone jedzenie). Tomasz podaje przykłady jak uwrażliwić się lub ocenić, które składniki nam nie służą. Wymienia także kilka, które najczęściej powodują problemy: mleko, jajka, cukier, pszenica, ziemniaki i taniny (w herbacie).

Autor opisuje także, bazując na swoim doświadczeniu, w czym gotować, jak gotować i jak przechowywać pożywienie. Baczy przy tym aby przygotowanie jedzenia było możliwe krótkie. Mimo iż autor jest naukowcem, książka zawiera także fragmenty, które wybiegają poza ramy akceptowalne przez naukę: doświadczenia Masaru Emoto z wodą, poprawianie jakości wody czy pożywienia za pomocą myśli czy modlitwy, uczenie się rozpoznawania intuicyjnego czy dany produkt jest dla nas korzystny. Myślę, że to książka dla wszystkich, tych, którzy lubią zwięzłość, logikę i praktyczne zastosowania jak i tych nastawionych bardziej na odczuwanie i intuicję.

Jest tylko jeden problem, mimo iż Tomasz Chałko jest Polakiem, mieszka w Australii i książka napisana jest w języku angielskim. Można ją kupić bardzo tanio jako ebook tutaj lub jeśli ma się trudną sytuację finansową poprosić o darmowy egzemplarz.

Podobne posty:
Wolna wola ~ Audiobooki, podcasty ~ Peaceful Warrior ~

Komentuj