Ostatnio wymieniamy się książkami w pracy i wczoraj Wenezuleczyk Pedro przyniósł książkę “7 nawyków skutecznego działania” napisaną przez Stephena R. Coveya. Początkowo myślałem, że to coś z literatury o biznesie i nie zapałałem zbyt wielką chęcią do czytania. Jednak wieczorem z ciekawości zacząłem ją czytać i okazało się, że uprzedzenia nie są najlepszym przewodnikiem.

Covey w rozdziale otwierającym książkę pisze o dwóch podejściach do rozwoju osobistego: Etyki Charakteru i Etyki Osobowości. Pierwsze, starsze podejście skupia się na rozwijaniu w sobie pozytywnych wartości takich jak szczerość, poszanowanie innych, życzliwość, odwaga czy cierpliwość. Drugie, którego rozwój przypada na lata po I Wojnie Światowej mówi o tym jak szkolić się w “umiejętnościach”, jak wpływać na innych za pomocą psychologicznej wiedzy, jak kierować i motywować ludzi. Od razu staje się jasne, że drugie podejście jest łatwiejsze, szybsze, ale niestety też zawiera elementy manipulacji, przedmiotowego podejścia do drugiej osoby i ma o wiele krótszy efekt.

Drugie podejście zakłada, że po kursach i poznaniu technik wiesz jak traktować ludzi, jak z nimi rozmawiać i na nich wpływać. Brakuje jednak w nim poszanowania drugiego człowieka. Oczywiście podział na te dwie drogi nie jest podziałem na dobre i złe, prawda leży gdzieś po środku, jednak widać, że rozwijanie w sobie pozytywnych wartości powinno być podstawą na której się bazuje. W sumie są to oczywiste rzeczy, ale warto sobie o nich przypominać, zwłaszcza, że często nie mamy wyraźnego planu działania w życiu. Często “wiemy” o rzeczach, które jednak zapominamy wdrażać w życie. Błąkają się na granicy świadomego umysłu, dlatego autor zachęca do napisania swojego motta życiowego, planu czy zestawienia wartości według, których chcemy działać.

Dla mnie już przeczytanie pierwszego rozdziału było inspirujące. Kolejne dwa wyglądają równie ciekawie, ale o tym już napiszę następnym razem. Dodam, że ostatnio widzę zalety zapisywania rzeczy: snów, planów, rzeczy do zrobienia czy nowych pomysłów. Zaletą zapisywania jest to, że możemy do tej treści łatwo wrócić, a także uporządkować trochę umysł: zobaczyć co jest zbędne, a co wymaga naszej uwagi.

Podobne posty:
Fenomen indygo ~ Duchowy Don Kichot i cynik ~ Deepak Chopra cz.2 ~

16 komentarzy do “7 nawyków skutecznego działania cz.1”


trackback do tego postu http://www.inspiruj.com/7-nawykow-skutecznego-dzialania-cz1/trackback/
 1. Palomita:

  Temat nie na temat – uczepilam sie moze wyrazu “nawyki”
  :-) Mam taki nawyk,ze jak zalanczam komputer,to pierwsza rzecz jaka robie to wchodze na strone: http://www.pajacyk.pl i potem http://www.polskieserce.pl – robie po kliku – i sprawa zalatwiona.Moze ktos z Was wyrobi w sobie tez taki
  nawyk ? :-)

 2. Magdalena Maria:

  Wlasnie jestem na 107 stronie, ale czytam wersje angielska i przez to nie jestem wstanie zapamietac wiele.

  Dzieki Tobie uswiadomilam sobie, ze przeciez moge dostac polskie tlumaczenie!
  Dzieki ;)

 3. ishi:

  Ja tez czytam angielska wersje :)

 4. Bert:

  Chyba sobie sprawię tę książkę.

  Palomita, skoro tak się wkręciłaś, to możesz jeszcze te dwie strony dołączyć do swojego klik-nawyku.

  http://www.thehungersite.com/clickToGive/home.faces?siteId=1

  http://www.habitat.pl/domek.aspx?noban=1

  pzdr ;)

 5. Palomita:

  Super.Juz je mam obydwie na faworytach i dolanczaja do mojego codziennego kliku – nawyku :-)Jezeli ktos zna podobne,to prosze o jeszcze.

 6. Magdalena Maria:

  Zasugerowalam sie bardzo profesjonalnie przetlumaczonym tytulem ;)

 7. ishi:

  To robota profesjonalistów, nie moja :)

 8. Darek Rusin - Ezosfera.pl:

  Hej Ishi,

  Ciekawy post :) “7 nawyków” słuchałem dawno temu, w angielskiej wersji audio, ale bylo to, z oczywistych względów, skrócone w stosunku do wersji książkowej. Nie przypominam sobie tam akurat tego o czym piszesz. Chyba będę musiał sięgnąć po papierowe wydanie :)

  Jak już przeczytasz książkę, może wrzucisz recenzję na http://www.ezosfera.pl ? :)

 9. Palomita:

  Darek,a masz w swojej ksiegarni internetowej ta ksiazke ?

 10. Darek Rusin - Ezosfera.pl:

  Palomita — jasne. W polskim tłumaczeniu. Możesz ją znaleźć tutaj:

  “7 nawyków skutecznego działania” – Stephen R. Covey
  http://www.ezosfera.pl/740/7-nawykow-skutecznego-dzialania

 11. lookingforer:

  Cześć
  Mam tę książkę i póki co do niej nie zajrzę, więc jeżeli ktoś jest chętny pożyczyć to zapraszam, odbiór jakoś w Wawie. 500-278-281

 12. Kuririn:

  Zapowiada się ciekawie. Trzeba będzie przeczytać! :)

 13. Beata:

  Naprawdę polecam.
  Polecam także “Obudź w sobie olbrzyma” – A. Robbins’a

 14. deon:

  Polecam 7 nawyków. Jednocześnie proponuję uzbroić się w cierpliwość. Koncepcja jest bardzo prosta, ale wdrożenie jej w całości w życie wymaga czasu i sięgnięcia do źródeł spoza tych, które oferuje Covey.

  Ale warto zainwestować czas.

  Pozdrawiam,
  Mariusz

 15. Grzegorz:

  ZAPRASZAM NA SEMINARIUM!:)

  Niewiele osób wie, że w Polsce prowadzone są SEMINARIA wg metodologii Stevena Coveya prowadzone przez jednych z najlepszych trenerów.

  Czytałem ksiażkę wiele razy i gorąco ją polecam, ale niektóre koncepcje trzeba po prostu poczuć na własnej skórze przez specjalne ćwiczenia, filmy czy inicjowane przez trenera rozmowy. Dopiero przejście przez cały intensywny proces sprawia, że od razu zaczynasz stosować tą wiedzę w swoim życiu. Niesamowicie głębokie przeżycie i bardzo gorąco polecam.

  Ktoś może mieć wątpliwość po co wydawać tyle pieniędzy na seminarium jak tą samą wiedzę można przeczytać w książce. Odpowiedź jest prosta: “Problem nie tkwi w tym, ze ludzie nie wiedzą co robić, ale w tym, że nie robią tego co już wiedzą.” Kiedy poczujesz na sobie na czym polega istota każdego nawyku, przejdziesz przez cały proces, wtedy i tylko wtedy zaczniesz inaczej patrzeć na siebie, swoje otoczenie i możliwości.

  Ludzie wychodzą z tego szkolenia z większą jasnością co chcą robić w życiu oraz narzędziami jak dokładnie mogą je osiągnąć.

  Podsumowując: Książka jest świetna, ale czytanie książki jest jak słuchanie Pavarottiego na kaseciaku. Natomiast seminarium jest niczym słuchanie Pavarottiego na żywo… w filharmonii w Wiedniu. Każde słowo dosłownie napełnia Cię od wewnątrz, porusza Twoje emcje, zapada na stałe w pamięć.

  Jeśli ktoś jest zainteresowany przejściem przez szkolenie proszę o kontakt. Jako pracownik firmy Franklin Covey Polska mogę załatwić sporą zniżkę lub jeśli będzie więcej zainteresowanych osób postaram się po prostu zorganizować zamknięte seminarium na specjalnych warunkach. Dlatego jeśli jesteś wstępnie zainteresowany przejściem przez 7 nawyków – napisz lub zadzwoń i będziemy w kontakcie.

  Ishi Ciebie bym z miłą chęcią zaprosił za darmo na to szkolenie za prowadzenie tej wyjątkowej strony. Mam tylko wątpliwości czy prezes by się zgodził:)

  Najbliższy termin 7 nawyków to 24-26 października 2007.

  Pozdrawiam,

  Grzegorz Burian
  ======================
  Franklin Covey Polska
  tel kom: 0-662-287-220
  email: grzegorz.burian@franklincovey.pl
  ======================

 16. Aiwlys:

  Re up:

  Uczestniczyłam w takim seminarium i wcale nie polecam.
  Trener z Waszej firmy przez pierwszy dzień szkolenia w ciągu kilku godzin rozwodził się niemiłosiernie długo nad tym co w książce jest opisane we wstępie na pierwszych 15 stronach. Reszta treningu to też rzeczy żywcem cytowane z książki. Ten sam efekt uzyska człowiek, który zastosuje porady z książki i będzie zmotywowany do ich wprowadzenia w życie.
  Seminaria nic specjalnego ani nowego nie wnoszą, może prócz tego Waszego super notesu z ćwiczeniami i pokazu filmików, które jednak są tak amekarystycznie naiwne, że przeciętnego człowieka tylko ich oglądanie denerwuje.

Komentuj