Marc Allen: Idealna Scena

Marc Allen w swoich książkach opisuje jak udało mu się dojść od chaotycznego, pełnego stresu i siłowania się życia do swobodnego, radosnego i dostatniego przejawiania się. Główną ideą, która pozwoliła mu dokonać transformacji była Idealna Scena. Allen miał już dość wysiłku, pośpiechu, tonięcia w długach i popadania w depresję i jedyne co mu zostało to wyobrażenie sobie jak chciałby żeby jego życie wyglądało w przyszłości.

Tworzenie Idealnej Sceny polega na spisaniu (ważne żeby to utrwalić na papierze czy komputerze) tego co naprawdę chcielibyśmy osiągnąć i jakbyśmy wyobrażali sobie swoje życie w okresie kolejnych 5 lat. Nie ma tu miejsca na zwątpienie, ograniczanie się, mówienie: „to niemożliwe”. Spisujemy wszystko co przyjdzie nam do głowy: nasz charakter jakbyśmy chcieli żeby wyglądał, nasz rozwój duchowy, stan emocjonalny, posiadanie materialne, praca, miejsce gdzie żyjemy. Staramy się nie oceniać krytycznie co nam się pojawia, pozwalamy sobie marzyć swobodnie. Zadajemy sobie pytania: co chcielibyśmy robić, kim chcielibyśmy być, co chcielibyśmy mieć i co przejawiać?

Po spisaniu naszej Idealnej Sceny przeglądamy ją i sprawdzamy jakie cele się w niej zawierają. Spisujemy cele, dodajemy kolejne jeśli się pojawią (zawsze można potem cele zmienić) i zamieniamy je na afirmacje. Tak przygotowany zestaw możemy powiesić w widocznym miejscu, często go czytać. Ważne jest koncentrowanie swojej uwagi na celu, a nie przeszkodach. Wyobrażamy sobie co chcemy, zasilamy to naszą uwagą, chęcią osiągnięcia tego i pewnością, że uda się to nam osiągnąć. Koncentrując się na pozytywach dokonujemy wyboru tego co chcielibyśmy doświadczać. Jedno z praw Huny mówi, że to na czym się koncentrujemy wzrasta (energia podąża za uwagą) i właśnie ono jest tu stosowane. Wg. Buddystów nasz umysł jest klejnotem spełniającym życzenia, dlatego warto zajmować go pozytywnymi, konstruktywnymi zadaniami. Nie musimy zastanawiać się jak osiągnąć naszą Idealną Scenę, uwagę poświęcamy myśli, że to co chcemy już kreuje się w naszym życiu. Interesuje nasz wynik, na pytanie „jak?” będzie odpowiadał Wszechświat. Zaczniemy spotykać ludzi, których cele są zbieżne z naszymi, będziemy napotykać na sytuacje, które będą nas wspierać w naszej drodze. Oczywiście pewien 'wysiłek’ z naszej strony jest konieczny. Świat będzie pokazywał nam możliwości, a naszym zadaniem jest z nich korzystać.

Już od dawna wiadomo, że powtarzanie czegoś jest wielką siłą. Nasze wierzenia i wychowanie bazowały właśnie na powtarzaniu pewych treści, aż stały się one naszą rzeczywistością. Afirmacje opierają się na tym samym, tylko, że tym razem sami decydujemy jakie treści chcemy przyswoić. Wyznaczenie swoich celów to pierwszy klucz do powodzenia w życiu, niezależnie czy chcemy rozwinąć się duchowo czy personalnie. Tworzenie Idealnej Sceny to pierwszy krok w zmienianiu naszego życia na takie jakim chcielibyśmy je widzieć. O kolejnych napiszę wkrótce.

Zapraszam was także do zajrzenia na blog Bartka Rycharskiego, ostatnio poruszył on podobny temat.

[edit]
Marc Allen oprócz seminariów i publikacji na tematy bogactwa tworzy także poezję, prozę i muzykę (na powyższej stronie znajdziecie całkiem przyjemne, spokojne kompozycje). Jest założycielem wydawnictwa New World Library dzięki któremu na rynku ukazały się takie pozycje jak: „Potęga Teraźniejszości” Eckharta Tolle, „Kreatywna Wizualizacja” Shakti Gawain czy „Droga miłującego pokój wojownika” Dana Millmana.

Dołącz do rozmowy

7 komentarzy

 1. Dziękuję za ciekawy i skłaniający do refleksji wpis. Nie znałem też wcześniej bloga Bartka Rycharskiego. Chętnie zajrzę.

  Mam prośbę o zaproponowanie jakiejś książki Marca Allena na pierwsze podejście (nie czytałem jeszcze nic tego autora). Znalazłem na Audible kilka jego pozycji (zależy mi na wersji audio).

  Pozdrawiam!

 2. Jeśli chodzi o książki Marca Allena (jest też autor o nazwisku James Allen, który pisał podobne rzeczy) to fajne książki to:

  – „The Millionaire Course” – skupiona głownie na tworzeniu bogactwa jak nazwa wskazuje, ale widać, że autor od początkowego celu jakim były pieniądze doszedł do duchowości, partnerstwa w biznesie i życiu. Nawet jeśli kogoś nie interesuje tworzenie bogactwa to polecam, bo jest pełna inspiracji i pomocy w znajdywaniu celu życia.

  – „The Ten Percent Solution” – w tej Allen pisze o oszczędzaniu 10% swoich zarobków i także o oddawaniu 10% na cele charytatywne. W ten sposób kieruje uwagę na problemy globalne. Uważa, że stosowanie tej reguły zmieniło by podejście ludzi do społeczności i skierowało świadomość na dobroczynność, hojność i partnerstwo.

  Ogólnie podkreśla idee partnerstwa w każdej relacji.

 3. Cześć.
  Pisze po raz pierwszy choć grupę czytam juz od kilku tygodni. Coraz bardziej wciąga mnie temat bloga, dlatego chciałbym Was prosić o podanie kilku dobrych, ciekawych, obowiązkowych książek dla początkującego, troszke rozkojarzonego.. Zainteresowałem sie najbardziej Huną, i to ona właśnie nęci mnie najbardziej..
  Pozdrawiam serdecznie
  Paolo

 4. Cześć, jeśli chodzi o Hunę to poczytaj komentarze pod wpisem o niej. I zajrzyj na stronę o Hunie (kliknij w obrazek), tam znajdziesz mnóstwo informacji, artykułów i recenzji książek.

  Jeśli zaś chodzi o rozwój duchowy w ogóle, to trudno wybrać, bo to szeroki temat i wiele różnych ścieżek.
  Co mi się osoboście podoba to można zobaczyć w dziale „książki”. Jeśli interesuje cię Huna to idź za tym i wszystko potem się naturalnie rozwinie, będą przychodzić odpowiednie publikacje już 'same’ :)

 5. Dzięki ishi za posta. To ma sens. Rzeczywiście stworzę idealną scenę, zobaczymy co się stanie. Ale w afirmacje zbytnio nie wierzę, uważam, że wizualizacja jest dużo bardziej przydatna.

 6. Dziękuję, Ishi. Dodałem “The Millionaire Courseâ€? M. Allena do ulubionych (na początek). w najbliższym czasie książka powinna się pojawić w mojej elektronicznej biblioteczce. Fajno.

 7. Prosze o informacje, gdzie moge znalezc te ksiazke, bardzo mi zalezy.

  Pozdrawiam

  Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *